En Pratik Cevizli Ev Baklavası Tarifi

Pratik Cevizli Ev Baklavası Tarifi

Pratik ev baklavası tarifi ile 15 dakika içerisinde lezzetli ev baklavanız hazır olsun.

Pratik Ev Baklavası Malzemeler

Kaç Kişilik: 10-15 / Hazırlama: 15dk / Pişirme: 30dk

  • 1 paket baklavalık yufka
  • 3-4 su bardağı dövülmüş ceviz (İsteğe göre fıstık veya fındık da olabilir.)
  • 1,5 su bardağı sıvı yağ
  • 200 gr tereyağı

Baklava Şerbeti için ;

  • 4 su bardağı su
  • 3 su bardağı şeker

Pratik ev baklavamızın önce şerbetini hazırlamamız gerekiyor ki şerbetimiz soğusun. Şerbet için şeker ve suyu sadece birkaç dakika birlikte karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra bir iki damla limon sıkıp ve soğumaya bırakabiliriz.
Şimdi sıra pratik ev baklavamızı hazırlamaya geldi. Bu aşamada önce fırın tepsisini yağlıyor ve yufkalardan birini tepsiye seriyoruz. Sonrasında üzerine ceviz serpiyoruz. Ardından ikinci yufkayı birincinin üzerine seriyor ve üzerine sıvı yağ gezdiriyoruz. Akabinde de üçüncü yufkayı serip üstüne ceviz serpiyoruz.
Dördüncü yufka serilip sıvı yağ gezdiriyoruz. Bu şekilde bir ceviz bir sıvı yağ olmak üzere elimizdeki tüm yufkalara sırasıyla aynı işlem uygulamamız gerekiyor.

En son yufkamızı serdikten sonra baklavamızı dilimliyoruz. Ardından sos tavasında tereyağını eritiyoruz. Tereyağının ilk sıcaklığı geçince soğumadan dilimlediğimiz baklavanın üzerine tereyağını döküyoruz.
Sonrasında baklavamızı 180-200 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkan baklavanın ilk sıcaklığı geçince soğumuş olan şerbetimizi döküyoruz.

Pratik ev baklavamız şerbetini iyice çekip dinlendikten sonra servise hazırdır.

Afiyet olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir