Gıdager Tasarruflu Alışveriş Rehberi

Gıdager Tasarruflu Alışveriş Rehberi

Gıdager tasarruflu alışveriş rehberi ile israfın önüne geçerek ihtiyacınız olan ürünleri en ekonomik şekilde nasıl temin edebileceğinizi sizlerle paylaşmak istedik.

Günümüzün ekonomik şartları ve sahip olduğumuz inanç sistemi tükettiğimiz ürünlerde hem israfın önüne geçmemizi hemde tasarruf sağlamamız gerektiğini bizlere gösteriyor. İsrafın önüne geçerek tasarruf sağlamanın en kolay yolu ise alışveriş öncesinde yapılacak olan doğru planlamadan geçimekte.

İhtiyacından Fazla Almamak İçin Alışveriş Listesi Hazırla!

Evinizin ihtiyaçları için yapacağınız alışverişlerinizde tasarruf sağlayabilmenin en önemli şartlarından biri ihtiyacınızdan fazla satın alma yapmamaktan geçmektedir. İhtiyacınızdan fazla alacağınız ürünlerin büyük bir bölümü ya bedenen size zarar verecek ya da çöpe giderek israf olacağını unutmamalısınız.

Bunun önüne geçmek için ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin listesini önceden hazırlamanız ve kendinize bir alışveriş bütçesi belirlemeniz gerekir. Hazırlayacağınız listede bulunan ürünler ile alışveriş için ayırdığınız bütçenin birbirini dengeleyen önemli bir unsur olacağını söyleyebiliriz.

Elinizdeki Ürünleri Gözden Geçirin!

Alışveriş listesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu halihazırda elimizde olan ürünlerin miktarını bilmekten geçer. Bu tespiti yapmadığınız takdirde ihtiyacınız olmayan ürünleri gereksiz yere satın alma ihtimaliniz artacaktır. Bu durum ürünlerinizin israf olma olasılığını arttıracaktır.

Günlük Değil Aylık Düşünün! 

Alışveriş listesi hazırlarken 15 gün, 1 Ay gibi belli periyotlar oluşturmanız ve alım miktarlarınızı buna göre belirlemeniz birçok açıdan tasarruf sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Unutmayın almakta olduğunuz birçok ürünün birim maliyeti alım miktarı arttıkça azalır. Özellikle sıklıkla tükettiğiniz ürünlerde alım miktarınızı arttırmanız sizin için oldukça avantajlı olabilir. Bu konuda örnek olarak maden suyunu gösterebiliriz. Tekli bir maden suyu 1₺ iken altılı alımlarda 0.60₺ gibi bir rakama gerileyebilmektedir. 

Oluşturacağınız bu periyotlar sayesinde aynı zamanda gereksiz yere alacağınız ürün sayısını azaltırken alışveriş için harcadığınız zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Depolamanın da Bir Maliyet Olduğunu Unutma!

Depolama kapasitenizi değerlendirmeden yapacağınız alışverişlerinizin ekonomik olarak bir külfet getirebileceğini unutmayın. Aldığınız ürünler için gerekli saklama koşullarını sağlayacak yeterli depolama alanına sahip değilseniz bu durum aldığınız ürünlerin vaktinden önce bozularak israf olmasına neden olabilir.

Örnek vermek gerekirse, buzdolabınıza kapasitesinden fazla ürün koymanız elektrik tüketiminizi arttıracağını, gereğinden fazla alacağınız bakliyat vb ürünler için ekstra kavanoz vb saklama ürünleri almak durumunda kalabileceğinizi unutmayın. Aksi takdirde tasarruf etmeye çalışırken kendinize yeni masraf kapıları açıyor olabilirsiniz.

Zamanı Boşa Harcama, Online Alışveriş Yap!

Alışveriş yaparken hiç hesaba katmadığımız konulardan biride telafisi olmayan zaman konusudur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için zaman yönetimi oldukça önemlidir. Günün büyük bölümünü iş, alışveriş, trafik vb yerlerde geçirenler için arttırabilecekleri her dakika ailelelerine ayırabildikleri kısıtlı zamanı arttırmalarını sağlayacaktır.

Zaman arttırabileceğiniz konulardan biri gıda alışverişi için harcadığınız süredir. Öyle ki en yakın alışveriş marketine gidip gelmek bile en az yarım saatlik bir zaman dilimini harcamanıza neden olur. Üstelik taşıma kapasitenizin sınırlı olması ihtiyaçlarınızın büyük bir bölümünü tek seferde alamamanıza yol açacaktır. Bunun yanında yaşayacağınız fiziksel efor, ağırlık taşıma vb durumlarda çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Kapsamlı ekonomik bir alışveriş yapabilmek için aracınızla daha uzaktaki bir alışveriş merkezine gidip çok daha fazla zaman harcamanız gerekir. Burada harcayacağınız zaman ve yol giderleri sizin için ciddi bir maliyet olacaktır. Üstüne aracınızdan evinize taşımak zorunda olacağınız hatırı sayılır bir yükle de karşılaşacağınızı unutmamanız gerekir.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde online alışveriş yapmak zaman, yol ve sağlık giderlerinizi azaltacak önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Evinizde ya da işyerinizde ve hatta yolda iken rahatlıkla siparişlerinizi kapınıza kadar getirtebilmeniz  online alışveriş sayesinde mümkün olmaktadır. Böylelikle ayda gıda alışverişi için ayırdığınız 8-10 saatlik zaman dilimini farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilmenizin yolu açılır.

Uzun Ömürlü Ürünleri Tercih Et!

Birçok gıda tüketicisi alışverişte harcadığı zamanı azaltabilmek için alışverişlerini aceleye getirerek bu konuya gerekli özeni göstermemektedir. Bu tür vb durumlarda tüketici, uygun koşullarda aldığını düşündüğü bir ürünün son kullanma tarihinin yaklaşmış olduğunu dikkatinden kaçırabilir.

Tüketici bu durumu fark edebilirse  ya ürünü iade edecek ya da gereğinden önce tüketmek zorunda kalacaktır. En kötü ve yüksek olasılıkla da ürün israf olacaktır. Bu yüzden özellikle gıda alışverişlerinde son kullanma tarihine dikkat etmeniz tasarruf açısından büyük önem taşır. Aksi takdirde uygun fiyata aldığınız iki kiloluk taze kaşarı 1 senede tüketebilecekken 1 ayda tüketmek zorunda kalabilirsiniz.

Kargo Ücreti Ödeme!

Gıda satışını online olarak gerçekleştiren sitelerin hemen hemen hepsi ücretsiz kargo için minimum bir sepet tutarı belirlemektedir. Bunu göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarını planlı bir şekilde belirleyen tüketicilerin kargo ücreti ödemesine gerek kalmaz. Haftalık yada aylık olarak belirleyeceğiniz ihtiyaçlarınızın tutarı rahatlıkla ücretsiz kargo için belirtilen minimum sepet tutarını aşarak ekstra tasarruf sağlamanızı sağlayacaktır.

Not: Gıdager, kademeli kargo seçenekleri siparişlerinizi ücretsiz kargo ile almanıza olanak sağlamaktadır. Kargo seçeneklerimizi incelemek için tıklayınız.

Web’e Özel İndirimleri Takip Et!

Online mağazası bulunan birçok gıda marketi sadece web üzerinden verilen siparişlere özel indirim fırsatları sunmaktadır. Bu indirimleri takip etmeniz alışverişlerinizde azımsanmayacak derecede tasarruf etmenizi sağlayabilir. İndirimlerden yararlanırken yapacağınız alışveriş tutarı oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle bir kereliğine yararlanabileceğiniz indirimleri kullanırken ihtiyaçlarınızı olabildiğince eksiksiz belirlemelisiniz. Yüzde 5’lik bir indirimi 10 TL’lik bir alışveriş için kullandığınızda 0.50 krş tasarruf sağlarken 100 TL’lik bir alışverişte 5 TL’lik bir indirim yani tasarruf sağlayabileceğinizi unutmayın. 

Not: Gıdager, web bültenine abone olan ziyaretçilerine ilk alışverişlerine özel %5 indirim uygulamaktadır.

İndirim Bültenlerine Abone Ol!

Birçok sanal alışveriş sitesi haftada 1-2 kez indirim bülteni yayınlayarak müşterilerini düzenli olarak bilgilendirmektedir. Haftanın belirli günlerinde yayınlanan bu indirim bültenlerini takip edebilmek için abone olmanız hatırlatma bildirimleri almanıza olanak sağlayacaktır. Aksi takdirde birçok indirimden haberiniz olmadığı için faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Tüm bunların yanında çoğu online alışveriş sitesi indirim bültenlerine abone olan kullanıcılarına özel ekstra indirim fırsatları da sunabilmektedir. Bu da çok daha fazla ürüne uygun fiyatlarla ulaşabilmenizi sağlayabilecek avantajlardan biridir.

Not: Gıdager, avantajlı indirim bültenine abone olabilmek için tıklayınız.

Üye Ol, Para Puan Biriktir, Tasarruf Et!

Birçok online sanal market, internet sitelerine üye olup profil oluşturan müşterilerinin para puan biriktirmesine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden alışveriş yapmayı tercih ettiğiniz web sitelerinin para puan biriktirmenize olanak sağlayıp sağlamadığını kontrol ederek bu olanağı sağlayan alışveriş sitelerini tercih etmeniz ekstra bir tasarruf imkanı sunar. Böylelikle yapacağınız alışverişlerde para puan biriktirerek daha sonraki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. 

Not: Gıdager online market üye olan müşterilerinin para puan biriktirerek tasarruf yapmasına olanak sağlamaktadır. Gıdager.com’a üye olmak için tıklayınız.

Besin Değeri Yüksek Sağlıklı Ürünleri Tercih Et!

Gereksiz gıda tüketimi ve buna bağlı olarak gelişebilecek sağlık giderlerinden tasarruf etmenin en kolay yolu besin değeri yüksek sağlıklı ürünler tüketmekten geçmektedir. Bu ürünler bedeninizin tüm ihtiyaçlarını karşılayarak uzun süre tokluk sağlarken obezite vb sağlık sorunları yaşamınızın önüne geçer. Besin değeri düşük karbonhidrat ağırlıklı gıdalar ise sürekli açlık çekmenize neden olarak tüketiminizi arttırmaktadır.

Tasarruflu Erzak Paketlerini Göz Ardı Etmeyin!

Birçok gıda marketi müşterilerine fiyat açısından daha avantajlı ürünler sunabilmek için tasarruflu erzak paketleri oluşturmaktadır. Bu paketlerin içeriğindeki ürünleri tek tek tedarik etmek istediğinizde karşılaştığınız maliyet ile paket olarak tedarik ettiğiniz arasında ciddi ücret farkları olabilmektedir. Bu yüzden tasarruflu alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin erzak paketi seçeneğini değerlendirmesi ciddi miktarlarda tasarruf yapmalarına olanak sağlayacaktır.

Her bütçeye uygun Gıdager tasarruflu erzak paketlerini incelemek için tıklayınız.

Markaya Değil İzin ve Kalite Belgesine Güvenin

Birçok tüketici alışverişlerinde marka bilinirliği yüksek ürünleri tedarik etmeyi tercih etmektedir. Halbuki marka bilinirliği yüksek ürünler bunu sağlamak için çeşitli reklam ve tanıtım faaliyetleri yürüterek bunları ürün fiyatlarına yansıtmaktadır. Alışverişlerinde tasarruf yapmak ve marka bilinirliğİ yüksek olan ürünler ile aynı standartlarda ürün tüketmek isteyenlerin yapması gereken izin ve kalite belgelerini kontrol etmekten geçer. 

Marka bilinirliği yüksek olan ürünlerin izin ve kalite belgelerine sahip olan ve nispeten marka bilinirliği daha düşük, güvenilir ve uygun fiyatlı ürünler tedarik etmek tasarruf yöntemlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir