Katkısız Doğal Temizlik İçin Beyaz Sirke Kullanın!

Beyaz sirke içeriğinde bulunan minareller sayesinde günümüzde kullanılabilecek en doğal temizlik maddelerinden biridir. Bu yazımızda beyaz sirkeyi evinizde temizlik amaçlı olarak nerelerde kullanabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

Beyaz Sirke Nedir? 

Beyaz sirke (sirke ruhu) mutfaklarımızda kullandığımız üzüm, elma vb sirkelere göre çok daha fazla asetik asit içeren (+/- %20) endüstriyel kullanıma uygun renksiz bir çözeltidir. Beyaz sirke şeker pancarı, şeker kamışı ya da mısır gibi şeker içeriği olan tarım ürünlerinin doğal fermantasyonu ile üretilir.

Beyaz Sirke ile Ahşap Yüzey Temizliği

Bir litrelik bir şişeye 4-5 yemek kaşığı kadar arap sabunu ile bir su bardağı beyaz sirke ekledikten sonra geri kalan kısmı kettle da kaynattığımız sıcak su ile tamamlayıp karıştırıyoruz. Elde ettiğiniz karışımı ahşap yüzey temizliği yapacağımız zaman temizlik kovanıza (vileda vb) bir kapak ölçüsü kadar eklemeniz yeterli olacaktır. Karışımınızın daha çok köpürmesini isterseniz yapım aşamasında bir miktar bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. 

Beyaz Sirke ile Derz Temizliği

Fayans aralarında bulunan derz dolgusunun zamanla kirlenip sararması sonrasında ortaya çıkan görüntü tüm ev hanımlarının ortak sorunudur. Oldukça zor bir leke olan derz lekelerinden kurtulmak için ise beyaz sirke oldukça etkilidir. Bunun için sadece sıcak su, beyaz sirke ve 1 adet bulaşık makinesi tabletine ihtiyacınız var.

Kettle da kaynatacağınız yarım litre sıcak suyu derin bir kaba alıyoruz. Ardından sıcak suyumuza bir çay bardağı beyaz sirke ile 1 adet bulaşık makinesi tableti ekliyoruz. Tabletimiz tamamen çözülüp suya karışana kadar bekliyoruz. Daha sonra elde ettiğimiz karşımı bir fısfıs şişesine alıp kirli fayans derzlerine sıkıyoruz. Bir müddet geçtikten sonra kirli yüzeyleri kuru bir bezle silmemiz lekelerin yok olması için yeterli olacaktır.

Beyaz Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinelerinin iç aksamları uzun kullanımların ardından biriken partiküllerden dolayı zamanla koku yapmaya başlar. Hem bu kokunun giderilmesi hemde makinenizi daha hijyenik hale getirmek için bir su bardağı beyaz sirkeyi çamaşır makinenizin içine dökerek boş bir şekilde günlük modda çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Beyaz Sirke ile Leke Nasıl Çıkarılır?

Beyaz sirkenin temizlik amaçlı olarak en çok kullanıldığı beyaz eşyalardan biri de çamaşır makineleridir. 

Giysilerinizi çamaşır makinesine atmadan önce koltuk altı dahil lekeli olan kısımlarına bir miktar beyaz sirke döktüğünüz takdirde yıkamadan sonra bu lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Çamaşır makinenizin yumuşatıcı kısmına dökeceğiniz bir çay bardağı beyaz sirke ile giysilerinizin üzerine sinen sigara, yağ gibi ağır kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Yine yumuşatıcı kısmına ekleyeceğiniz bir çay bardağı beyaz sirke giysilerinize yapışan kedi, köpek vb tüylerin çıkmasını sağlayacaktır.

Beyaz Sirke ile Kokulu Çamaşır Yumuşatıcı Nasıl Yapılır?

Bir litrelik bir pet şişeye 6 yemek kaşığı karbonat, bir su bardağı beyaz sirke, iki su bardağı su, güzel kokması için isteğe bağlı olarak lavanta, yasemin vb yağlardan 5-10 damla ekleyip karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz doğal çamaşır yumuşatıcıyı çamaşır makinemizin yumuşatıcı gözüne yarım çay bardağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Beyaz Sirke Bulaşık Makinesi Temizliği

Evlerimizin vazgeçilmez temizlik araçlarından biride bulaşık makinelerimizdir. Neredeyse hergün kullandığımız bulaşık makinelerinin de belli periyotlarda temizlenmesi gerekir. Bu temizlik için marketlerde bulunan içeriğinde birçok zararlı kimyasalın bulunduğu bulaşık makinesi temizleyicileri kullanılmaktadır. Bu kimyasal temizleyicilere en iyi alternatif doğal çözüm ise beyaz sirkedir. 

Bu işlem için öncelikle boşalttığımız bulaşık makinesinin üst rafının orta kısmına kase içerisine bir bardak beyaz sirke yerleştiriyoruz. Sonrasında bulaşık makinemizi boş bir şekilde ekonomik modda çalıştırıyoruz. Yıkama işlemi tamamlanınca makinemizin kapağını açıp bir müddet dinlendiriyoruz. Akabinde de kuru temiz bir bezle makinemizin içini silmemiz yeterli olacaktır.

Beyaz Sirke ile Ütü Temizliği

Buharlı ütülerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri de kullandığınız sularının kireçli olmasına bağlı olarak su kanallarının tıkanması ve ütü esnasında lekeler oluşmasına neden olmasıdır. Ütünüzü kireçten korumanın en kolay ve doğal çözümü ise beyaz sirke ile hazırlayacağınız basit bir karışımdan geçiyor.

Yarım çay bardağı beyaz sirke, iri bir tane limon tuzu parçası ve yarım su bardağı kadar içme suyunu küçük bir kaba alarak limon tuzu eriyene kadar karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz çözeltiyi buharlı ütümüzün su haznesine döküp akabinde ütümüzü çalıştırıyoruz. Kullanmadığınız bir bez parçasını normal ütü yapar gibi ütülerken ütümüzün buhar düğmesine ara ara basarak makinemizin tıkalı su kanallarında bulunan kireçlerin çözülmesini sağlıyoruz.

Bu işlemi aylık olarak tekrarlamanız ütünüzde yeniden kireç oluşumunu engelleyecektir.

Aynı çözeltiyi giysilerinizi ütülerken de kullanabilirsiniz. Böylelikle hem ütünüzün yeniden kireçlenmesini önler hemde doğal dezenfektan olan beyaz sirkenin virüs öldürücü etkisinden faydalanabilirsiniz.

Beyaz Sirke ile Cam Temizliği

Cam temizliği için kullanabileceğiniz en doğal çözümlerden biri yine beyaz sirke’dir. Bir küçük leğene ekleyeceğimiz iki üç litre kadar sıcak suya göz kararı saç şampuanı ve beyaz sirke ekleyip karıştırıyoruz. Sonrasında elde ettiğimiz karışımla camlarımızı silmekte rahatlıkla kullanabiliriz.

Beyaz Sirke ile Gıda Temizliği

Günümüzde sebze ve meyvelerin üretiminde kullanılan tarım ilacı vb kalıntıların temizlenmesinde en etkili doğal çözüm sebze ve meyvelerin beyaz sirke ile yıkanmasından geçmektedir. Bunun için bir kaba üç bardak musluk suyu ve bir bardak beyaz sirke ekleyerek sebze ve meyvelerinizi 10-15 dk bekletmeniz yeterlidir.

Beyaz Sirke Yemeklerde Kullanılır mı?

Beyaz sirkenin daha çok temizlik amaçlı kullanılmaktadır. Bu yüzden yemeklerde kullanımı oldukça sınırlıdır. Daha çok turşu ve peynir yapımında, et marine etmede ya da hamur mayalamada tercih edilmektedir. Ayrıca asetik değerinin yüksekliği aşırı kullanımlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Kullanılırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir